У 2021 році кіберполіція припинила діяльність 422 онлайн-шахраїв

11.02.2022


Про це повідомив начальник відділу протидії різновидам онлайн-шахрайств Департаменту кіберполіції Іван Тимошенко на брифінгу щодо підсумків платіжного та банкоматного шахрайства у 2021 році в Україні. Він розповів про роботу кіберполіції за цим напрямком, а також надав рекомендації громадянам, як не стати жертвою таких шахраїв.

Брифінг відбувся за ініціативи Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем «ЄМА» за участю представників банківської сфери, державних органів і бізнесу.

«Впродовж 2021 року до кіберполіції надійшло понад 48 тисяч звернень щодо інтернет-шахрайства. Ми припинили діяльність 422 онлайн-аферистів, які фігурують у 2025 кримінальних провадженнях щодо вчинення шахрайств. На даний час досудове розслідування у цих провадженнях завершено, матеріали направлені до суду для обрання зловмисникам покарання», - розповів кіберполіцейський.

Іван Тимошенко зауважив, що все частіше зустрічаються випадки, коли до вчинення шахрайства в Інтернеті причетні не окремі зловмисники, а чітко організовані та керовані угруповання. За минулий рік кіберполіція викрила 13 таких груп аферистів, до їхнього складу входило 53 особи, що вчинили 760 шахрайських дій.

Серед найпоширеніших схем: продаж неіснуючих товарів, фішинг та телефонне шахрайство, прохання знайомих про допомогу у соціальних мережах. Також однією з розповсюджених є оформлення онлайн-кредитів у мікрофінансових організаціях.

«Шахраї отримують доступ до сім-картки, входять до Інтернет-банкінгу та за допомогою віддаленої ідентифікації здійснюють відкриття кредитів на громадян», - розповів начальник відділу протидії різновидам онлайн-шахрайств.

У свою чергу представники банківської установи розповіли про стан кібершахрайства у сфері електронних платежів і карткових розрахунків, тенденції розвитку платіжних інструментів в Україні, а також про шахрайське обладнання, яке вилучається у банкоматних мережах.

Іван Тимошенко надав рекомендації громадян та зазначив, що основні правила кібергігієни мінімізують ризики постраждати від злочинних дій інтернет-шахраїв.

«Мінімально, що необхідно зробити - це зареєструвати SIM-карту на свій паспорт; відключити послугу віддаленої заміни SIM-карти у мобільного оператора; увімкнути двофакторну автентифікацію та встановити надійний пароль до Інтернет-банкінгу та на вхід до смартфона», - підсумував Іван Тимошенко.

 

Департамент кіберполіції Національної поліції України

 

Цікаве

Відеопроекти

Програма

Журнал